Sayfalar: 1 2 3 4

Nedim Sönmez

Kategori: Ebru Tarih:19/10/12 Yorumlar
Etiketler:, , , ,

Sayfalar: 1 2 3 4

Nedim Sönmez (1957- Havza)

Ebru Sanatında daha önce hiç uygulanmamış yenilikleri öncüsü..

Edirne’de doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Federal Almanya’ya yerleşti. Sanat çalışmalarının tamamını öğretmen okulunda en basit biçimiyle öğrendiği ebruya ayırdı. 1983 yılında Konstanz şehrinde yalnızca ebru çalışmalarının sergilendiği bir resim galerisi kurdu. Bunu 1987 yılında kurulan yayınevi izledi. Uzun yollar Stuttgart Ciltçiler Yüksek Okulu “Buchbinder-Colleg”de ve ayrıca Ege Üniversitesi’nde ebru öğretmenliği yaptı ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

25 yıl boyunca Federal Almanya’da sanatçı olarak yaşamını sürdürürken, değişik ülkelerde aralarında birçok tanınmış müzenin de bulunduğu yerlerde 60’dan fazla kişisel sergi açtı (Gutenberg Museum/Mainz, Schweizerisches Papiermuseum & Museum für Schrift und Druck/Basel, Aya Sofya/İstanbul, Harvard University Art Museums Cambridge/Mass, Linden-Museum/Stuttgart, Rautenstrauch-Joest-Museum/Museum für Völkerkunde/Köln,Tapeten-Museum/Kassel, Museum für Kunsthandwerk/Frankfurt, Tropen-Museum/Amsterdam).

Gerek kişisel sergileri, gerekse katıldığı karma sergilerle, yüzyıllar boyunca yalnızca bir kağıt renklendirme tekniği olarak görülen ebrunun diğer sanat teknikleri ile kıyaslanabilecek zengin bir anlatım dili olduğunu kanıtladı. Çoğu zaman raslantısal sonuçlara oturtulan ebru sanatını yönlendirerek yalnızca desen ve çiçeklerle sınırlı kalmayan, yapılagelmişin çok dışında, kendine özgü anlatım biçimini yarattı: Bunlar sanatçının ebru sanatına getirdiği manzara resimleridir. Ancak sanatçı bu yeniliklerin yanı sıra ebrunun klasik boyutunun korunmasına da özen göstermektedir.

Sönmez’in sergisini gezerken ebru çiçeklerinin veya yorumlanarak bir tablo olarak sunulmuş desenlerin arasında birden bire Kandilli’den Boğaziçi, çölün kavurucu sıcaklığını tepesinde hisseden bir kervan, su altında doğal çevrelerinde yüzen balıklar veya su üzerinde yüzen nilüferlerle karşılaşabilirsiniz. Bu çalışmalarını yaklaşık yirmibeş yıldır uluslararası alanda sergileyen sanatçı ebru tekniği ve tarihi üzerine araştırmalarını, Avrupa’da artık ebru literatürünün klasikleri diye tanımlanan, başlıbaşına TV programlarına konu olmuş kitapları, makaleleri ve konferanslarıyla çok geniş bir kitleye duyurdu.
Sanatçının halen çalışma ve araştırmalarının yer aldığı 18 kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır. Eserleri yurt içi ve dışında özel koleksiyonlarda, resmi kurum ve kuruluşlarda yer almaktadır.

Sayfalar: 1 2 3 4