Mehmet Muazzez Özduygu

Kategori: Resim Tarih:23/05/12 Yorumlar
Etiketler:, , , , , , ,

Mehmet Muazzez Özduygu (d. 1871, – ö. 1956) 

Ressam Muazzez adını kullanır. Bahriye Sanayi Alayı’ndan mızıka subayı olarak mezun oldu. Sanat ortamlarında Kadıköylü namıyla da tanınmıştır.

Asker kökenli olmasına karşın sanata olan ilgisi farklı mecralara açılmasını sağladı. Özellikle resme olan üstün yeteneği ve sevgisi onu “Sanayi Nefise Mektebi”ne (Güzel Sanatlar Akademisi) yönelmesine neden oldu. 5 yıl içinde buradan mezun olunca da Bahriyeden ayrıldı. Bir süreliğine Güzel Sanatlar Akademisi’nde atölye hocalığı yaptı. Daha sonra Akademi’de idare müdürü görevinde bulundu (1930).

Muazzez Bey, çok uzun boylu, eskilerin “nekre” dediği komik bir mizaca sahipti. Ortaoyunu kollarına çıkıp ortaoyunu tiplerinden olan Arnavut ve Laz’ı mükemmel oynardı. Yaptığı resimlerin konularını genellikle ortaoyunu kompozisyonları, sünnet düğünleri Karagöz sahneleri gibi milli eğlenceler ve geleneksel oyunlardan seçmiştir. Ayrıca portre türünde çok başarılı olmuş ve iyi bir portreci olarak kabul edilmiştir.

Ortaoyunu sanatkar ve tiplemelerinden önemlilerinin portlerini yapmayı ihmal etmedi (Kavuklu Hamdi Bey ve Pişekar Küçük İsmail Efendi vb gibi.) Çalışmalarında genellikle yağlıboya kullanırdı. Başarıyla Karagöz oynatır ve bunu sahnelemekten büyük bir keyif alırdı. Kendisi iyi bir hayali olmakla beirlikte aynı zamanda Karagöz tasvirleri de yapmaktaydı. Deve derisinden yapıp boyadığı karagöz tasvirleri bugün özel bir koleksiyonda bulunmaktadır.

Soyadı Kanunu ile Özduygu soyadını alan Muazzez Bey imzasını Muazzez olarak atardı. İstanbul’da vefat etti. Eserleri, resmi ve özel müzelerle yerli ve yabancı şahıs koleksiyonlarındadır.